Komosa rózgowa (Chenopodium foliosum)

komosa-rozgowa-nowoscKomosa rózgowa (Chenopodium foliosum) jest rośliną jednocześnie ozdobną, ale również wykorzystywaną jako warzywna. Jej liście stosowane są jak szpinak, natomiast owoce – jak truskawki.

Jest to roślina jednoroczna, która wyróżnia się estetycznym wyglądem – ma postać wyniosłych łodyg z liśćmi przypominającymi szpinak lub rukolę, a także czerwonymi i soczystymi owocami podobnymi do malin lub truskawek, jednak mają one odmienny smak i posiadają twarde nasionka, dlatego nie każdemu smakują. Komosa rózgowa kwitnie szybko, rozpoczyna przy kilkunastu centymetrach, dochodzi do 30-50 centymetrów.

Zastosowanie

Komosa rózgowa wykorzystywana jest głównie jako roślina ozdoba – prezentuje się ładnie na rabatach, obwódkach, także w pojemnikach. Również przez niektórych sadzona jest w celach spożywczych.

Uprawa

Komosę uprawia się z nasion, wysiew polecany jest w kwietniu pod osłoną lub też w pierwszej połowie maja bezpośrednio do gruntu na głębokość 1 centymetra. Roślina wschodzi po 7-14 dniach. Na stałe miejsce przesadzić należy ją w drugiej połowie maja, po przymrozkach w rozstawie około 15×25 centymetrów. Roślina wymaga stanowiska nasłonecznionego, żyznej i lekko wilgotnej gleby. Kwitnie od lipca do września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>