Kraspedia kulista (Craspedia globosa)

kraspediaKraspedia kulista (Craspedia globosa) to roślina wyróżniająca się oryginalnym wyglądem swoich kwiatostanów, które maja postać żółtych kul. Świetnie prezentuje się na rabatach i stosowana jest także do przygotowywania bukietów.

Kraspedia należy do rodziny astrowatych. Pochodzi oryginalnie z terenów Australii, ale także można uprawiać ją w polskich ogrodach. Rośliny tworzą rozetę z liści oraz żółte koszyczki kulistych kwiatów, które są bardzo dekoracyjne. Dochodzi do koło 60-70 centymetrów.

Zastosowanie

Roślina wykorzystywana jest jako dekoracyjna na rabaty oraz obwódki. Można też zasadzić ją w skrzynkach. Kwiaty kraspedii kulistej także używane w bukietach i kompozycjach roślinnych. Zebrane można suszyć pąkami do dołu i na długo zachowują swoją naturalną barwę i postać.

Uprawa

Wysiew nasion prowadzony jest w lutym i marcu pod osłonami. Przy temperaturze 18 stopni Celsjusza kiełkują po 10-12 dnach. Siewki mające 6-8 tygodniu pikuje się następnie do doniczek. Na stałe miejsce wysadza się je w drugiej połowie maja w rozstawie 25×30 centymetrów. Wymagają stanowisk ciepłych i słonecznych i gleb przepuszczalnych. Kwitną obficie całe lato aż do jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>