Maciejka dwuroga, inaczej lewkonia długopłatkowa (Matthiola incana)

maciejka-dwurogaMaciejka dwuroga, inaczej lewkonia długopłatkowa (Matthiola incana) to roślina ozdobna o drobnych, różowolawendowych kwiatach, które wydzielają przyjemny zapach. Jest chętnie wybierana do ogrodów, a także na balkony – to efektowna i delikatna ozdoba.

Maciejka ma formę dobrze rozkrzewionej rośliny – jest jednoroczna, wymaga wysiewu do gruntu w określonych warunkach. Je kwiaty otwierają się głównie wieczorem i wydzielają piękny zapach. Maciejka zaliczana jest do rodziny kapustowatych. Jej liście są drobne, szarawe, kwiaty zebrane w luźne grona o pastelowym kolorze różowym, liliowy, lawendowym.

Zastosowanie

Roślina przeznaczona jest na rabaty, do skrzynek na balkony czy tarasy. Za sprawą swojego przyjemnego zapachu chętnie sadzona jest przy miejscach wypoczynku, na przykład przy altanach czy ławkach.

Uprawa

Nasiona maciejki wysiewa się do gruntu w kwietniu i w maju, najlepiej w rozstawie około 10-15 centymetrów. Wymaga stanowiska słonecznego, gleby lekkiej, niezbyt żyznej, ciepłej. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>